Jak si vybrat obuv

Když přijde na to, jak si vybrat outdroorové boty, je potřeba myslet na několik věcí. Přesně proto jsme pro vás připravili tento návod, který vás úskalím výběru vhodné obuvi provede.

  • Výběr trekových bot chce čas a informace. Nekupujte hned první boty, které se vám zalíbí. Musíte si být jistí, že vám jejich konstrukce pomůže tam, kde to budete potřebovat.
  • Základní pravidlo zní: Čím horší terén se chystáte překonat, tím pevnější obuv si musíte pořídit.
  • Pamatovat musíte nejen na složitost terénu, ale také na hmotnost vašeho batohu. Bota musí být uzpůsobena pro vámi zvolenou bagáž. Obecně platí, že čím těžší zavazadlo nesete, tím tužší by měl být podešev a svršek vaší boty. Také její vzorek by měl být se vzrůstající váhou výraznější.
  • Nesmíte zapomínat ani na kvalitní ponožky. Na těch se opravdu nevyplatí šetřit. I když budete mít tu nejlepší obuv na světě, roli prostředníka mezi botou a vaším chodidlem stále hrají právě ponožky. Mají na starost izolaci chodidel, tlumení došlapů a prevenci otlaků. Prospívají také samotné obuvi vysoušením potu a ochranou membrány.
  • Pokud se zeptáte zkušených turistů, jak si vybírat outdoorovou obuv do skutečně náročných podmínek nebo na vícedenní túry, dozvíte se velmi užitečné rady. Především je nutné pamatovat na nutnost odpuzování vlhkosti a mrazu.
  • Dnešní pohorky (s membránou) nabízejí technologie, které vám právě tyto vlastnosti zaručí. Obzvlášť pokud plánujete několikadenní akci, je pořízení kvalitních pohorek nutností. Pokud o ně budete dobře pečovat, můžete čekat jejich opotřebení zhruba až po dvou letech aktivního využívání.
  • Pozor si musíte dát i při výběru správné velikosti. Ideálním ukazatelem je dostatečná volnost při použitý dvou teplých ponožek. Noha by neměla být úplně přikovaná k botě, ale zároveň v ní nesmí plandat. Pamatujte také na to, že při chůzi v terénu vám noha mírně “opuchne”, takže opravdu nekupujte boty, aby seděly těsně na noze.
  • Dalším užitečným tipem zkušených turistů je použití kamaší. Ty ochrání vaše nohy a boty před dotěrnými dešťovými kapkami, sněhem nebo bahnem.
  • Do extrémních zimních podmínek se používají tzv. dvojité boty. Skelety nebo duplexy jsou vhodnou volbou.

Jak si vybrat turistickou obuv vám také poradí zkušený sportovec a majitel eshopu ZebraSport.czTomáš Petreček.

Jak si vybrat outdoorové boty si můžete také přečíst v jeho článku na ZebraSport.cz.