Druhy bot

Vybírat turistické boty není úplně snadná záležitost. Především je potřeba vědět, jaký typ boty potřebujete právě pro vaši aktivitu. Vytvořili jsme proto přehledný seznam kategorií s popiskem, abyste se mohli správně rozhodnout. Pokud chcete provézt výběrem bot, tak navštivte sekci jak si vybrat outdoorovou obuv.

Trekové boty

Někdy též označované jako trekingové polobotky. Treková obuv je velice univerzální. Můžeme ji totiž využít jak pro klasickou chůzi po městě, tak pro lehčí turistiku v nepříliš náročném terénu. Z konstrukčního hlediska není sice tolik pevná, ale právě své všestrannosti se stává hitem. Některé modely také podporují technologii Goretex. Boty jsou díky tomu prodyšné a přitom zcela voděvzdorné. Nízké trekové boty vám zajistí pohodlnou chůzi tam, kde potřebujete. Vhodná obuv tohoto typu je například Arriba XCR.

Trekkingové boty

Trekingové pohory, jak se jim někdy říká, se hodí pro použití v těžších typech terénu, například v kopcovitém kraji. Lze je také dobře využít pro cykloturistiku za chladnějšího počasí. Většinou je trekingová obuv vyrobena z textilu, kůže nebo kombinací těchto dvou materiálů. Kvůli svému určení pro turistiku mají tvrdší podrážky a zároveň poskytují výhodu kotníkové boty. Díky zpevnění v oblasti kotníku máte jistotu, že je o vaši bezpečnou chůzi lépe postaráno. Kvalitním modelem pro trekingovou turistiku je Cresta GTX.

Outdoorové boty

Tento typ obutí nalezne uplatnění především v oblasti sportu a klasické chůze. Hodí se do nezpevněných terénů i mimo něj. Jejich výhodou je velmi nízká hmotnost, díky které se noha neunaví tak rychle. Je vhodná také pro jízdu na kole nebo jako lezecká obuv.

Dětské boty

Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na naše nejmenší výletníky. Dětské trekové boty jim poskytnou volnost pohybu, kterou děti při pobytu venku potřebují. Obuv je vybavená nepromokavou membránou a protinárazovou podrážkou, navrženou přesně pro tvar dětského chodidla. Tím zajistí dobré držení nohy na všech typech terénu a vy se tak nemusíte bát o případné zranění kvůli použití nevhodného typu boty. Na výběr je mnoho modelů, za všechny můžeme doporučit Arriba Hi Kid GTX.

Turistické sandály

Poslední kategorii představují sandály. V Česku velmi oblíbený typ boty, který se nosí především v letních měsících. Ovšem dnes už neznamenají pouze otevřenou botu, do které se nehodí ponožky. Výrobci sandálů se rok od roku snaží více zlepšovat jejich konstrukci a tak si dnes některé modely můžeme bez obav vzít například na procházku po přírodních stezkách, na šplhání po menších skalách nebo dokonce na brodění řeky. Mezi kvalitní sandále patří obojživelný model TEVA Itunda.

Pohorky

Horolezecké boty dávají jasně tušit svůj účel. Jsou určeny pro vysokohorskou turistiku, kde je potřeba počítat s velmi náročným terénem, těžkým nákladem a velmi chladným počasím. Obuv má pevnou podrážku a její zbytek je vyveden z hrubého materiálu. Boty tohoto typu jsou také opatřeny vlastnostmi, které zajišťují jejich maximální efektivitu. Goretex je příkladem jedné z nich. Díky ní jsou boty prodyšné a zároveň zcela voděodolné. Doporučit můžeme například model Spider Light.

Skelety

Kapitolu uzavírají boty určené do těch nejextrémnějších podmínek. Skelety se používají při horolezectví a lezení v ledu. Jsou potřeba v extrémním horském terénu, kdy je nutné zdolávat sníh, led a skály. Tato obuv je vyrobena pro potřeby mnohodenních akcí na výše popsaném terénu. Konstruována je také na horolezcovu potřebu mít s sebou těžký batoh.